Staré řecké báje a pověsti – Daidalos a Ikaros
1. část – Seznámení s pověstí
– čtení pověsti, práce s textem – vyhledávání odpovědí na otázky, vytvoření přehledu o postavách pověsti
Pojmy: pověst, Řecko, Atény, Kréta, Ikárie, Sicílie
Pomůcky: kniha, pracovní list s textem, mapa Evropy
2. část – Návštěva divadelního představení Ikaros – Divadlo Drak HK – chování v divadle
3. část – Beseda o představení – rozdíly divadlo – pověst, co mě zaujalo, scéna, herci
Pojmy: jeviště, hlediště, herci, premiéra, režie, hudba, kostýmy, scéna, rekvizity, kulisy, kostýmy, komedie, tragédie
Pomůcky: internetové stránky Divadla Drak
4. část – Sloh - osnova vypravování, vypravování Návštěva divadla, zápis do sešitu
5. část – Výtvarná výchova – řecké vzory (vymývaná klovatina), ilustrace pověsti (fix, tuš)
Pomůcky: klovatina, suché křídy, tuš, fix, obrázky řeckých vzorů
Z. Kyralová. 4. A
Divadlo Drak – Terka Rochlová
3. února jsme jeli do Divadla Drak. Trochu jsme se na to připravili a vysvětlili jsme si o čem představení bude. Bylo to o Aténách, o otci Daidalovi a synu Ikarovi. V divadle hráli a zpívali herci, byla tam dokonce jedna loutka, která představovala Talóa. Ze začátku jsem si myslela, že to bude trochu nuda, ale nakonec to se mi to líbilo – hercům bych dal pět hvězdiček a naší třídě také, protože si myslím, že jsme se chovali slušně
Ikaros - Lukáš Bořek
3. února jsme jeli do Divadla Drak na vystoupení jménem Ikaros. Když jsme přijeli, tak jsme si odložili věci do šatny. V divadle to vypadalo dobře. Při představení herci také zpívali, to se mi moc líbilo. Také se mi líbily kulisy ve tvaru domu a na něj promítali různé obrázky. Herci často měnili rekvizity, líbil se mi velký gong, který byl jako velké slunce. Bylo to hezké.
V týdnu po pololetních prázdninách čtvrťáci navštívili dvě zajímavé akce. Nejdříve odjeli do Hradce Králové na divadelní představení Ikaros. Návštěva hradeckého Draku je vždy velkým zážitkem.
Ve středu jsme zamířili do Heldovy knihovny, kde pro nás paní M. Malá připravila velmi zajímavý program Pitva knihy. Moc děkujeme.
Pitva knihy – Jára Kuťák
Ve středu 5. února jsme byli v Heldově knihovně. Když jsme přišli, tak na nás čekala paní Malá, která byla oblečena v obleku, který nosí doktoři. Byli jsme se podívat na pitvu knihy. Paní Malá nám ukazovala hodně knih, které už byly dost roztrhané a jinak poničené. Viděli jsme i ty, které poničené nebyly, ale nikdo je nečte. Řekla nám, jaké části kniha má – obal, přebal, desky, hřbet, předsádka, titulní list, listy se čtením, obsah a tiráž. Také jsme se oblékli, ale strašně moc se mi potily ruce.
Když jsem si zkoušel pitvu knihy, tak mě zaujalo, jakou knihu jsme s Danem dostali – byla dost zničená a chyběl jí obal, přebal, desky, předsádka i tiráž. Potom jsme se svlékli zase do normálního oblečení a odešli jsme do školy. Líbilo se mi to.
Pitva knihy – Naty Bangová
Ve středu 5. února jsme byli v Heldově knihovně. Vyrazili jsme v 8 hodin. Když jsme tam došli, sundali jsme si bundy a boty. Před dveřmi na nás čekala paní ředitelka knihovny a nechtěla nás pustit dovnitř. Potom nám otevřela. Tam už byla paní knihovnice, ale byla ustrojená do lékařského pláště, roušky, měla i rukavice. Stoupli jsme si ke dvěma stolům a tam byly staré a roztrhané knihy. Paní Malá nám řekla názvy částí knih. Také my jsme si museli obléknout lékařské oblečení, vzali jsme si pinzety a zkoumali jsme knihy. Mně se to moc líbilo.
|